RU  UA

Пʼятниця, 15 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.40
НБУ:USD  41.00
Здоров'я

Як захиститися від радіації: ендокринологи розповіли про йодну профілактику

Головне управління розвідки Міністерства оборони України повідомило, що російські окупанти можуть готувати теракт на ЧАЕС, аби влаштувати екологічну катастрофу. На тлі цієї тривожної інформації багато українців шукають, що робити у разі аварії на АЕС та як захиститися від радіації. Українські лікарі в соцмережах розповідають, як поводитися і чи потрібно приймати йод для профілактики.

Фото: Getty Images

Як провести дезактивацію

Ендокринолог Ірина Чикалова в Instagram пише, що після викиду радіоактивних речовин в атмосферу насамперед необхідно захистити себе від частинок, які можуть бути на одязі та шкірі, тобто провести дезактивацію.

"У коридорі зняти верхній одяг. У будинку закрити всі вікна. Теплою водою, не гарячою і не холодною, промити очі, вуха, рот. Вимити волосся з шампунем. Потім, якщо можливо, прийняти душ. Виходити на вулицю лише у захисному одязі - плащі, масці, рукавичках, бахілах", - розповіла лікарка.

Як захистити щитоподібну залозу

Щитоподібна залоза - головний орган-мішень, який приймає на себе радіоактивний йод. Ендокринолог із Києва Діна Крилова в Instagram розповіла, що заздалегідь не потрібно приймати лікувальні дози йоду, щоб уберегти щитоподібну залозу. За словами лікарки, "не так небезпечно отримати папілярний рак щитоподібної залози, як прийняти величезні дози лікувального йоду та спровокувати набагато серйозніші наслідки".

"Приймати йод у лікувальних дозах не потрібно навіть тоді, коли оголосили, що десь на АЕС стався вибух. Головний привід починати йодну профілактику - це повідомлення з офіційних джерел про забруднення повітря радіоактивним йодом, - пише вона. - Вживайте зараз йодовану сіль або будь-які полівітаміни, які зазвичай містять 150 МКГ йоду. Цього цілком достатньо, щоб щитоподібна залоза не вимагала надходження йоду ззовні".

У разі забруднення повітря радіоактивним йодом вікових обмежень у використанні препаратів йоду немає, але можуть бути протипоказання. Три головні препарати йоду, які рекомендуються приймати: калій йодид у таблетках, 5% спиртовий розчин йоду, розчин Люголю.

Крилова вказала дозування одноразового прийому йоду дорослим та дітям для захисту щитоподібної залози від накопичення радіойоду.

  • Діти до 1 місяця – 16 мг йоду: 6 крапель 5 % спиртового розчину йоду (РЙ); 1/8 таб 125/100 мг калію йодиду (КІ); 1/16 таб 250мг КЙ.
  • Діти віком від 1 місяця до 3 років - 32 мг йоду: 13 крапель 5 % РЙ; 1/4 таб 125/100 мг КЙ; 1/8 таб 250мг КЙ.
  • Діти віком від 3 до 12 років - 65 мг йоду: 26 крапель 5% РЙ; 1/2 таб 125/100 мг КЙ; 1/4 таб 250мг КЙ.
  • Діти віком від 12 років і дорослі , в т.ч. вагітні та годуючі - 1 таб К.Й. 100; 125; 130 мг; 1/2 таб 250 мг; 44 краплі 5% РЙ.

"Розчину Люголя використовуємо вдвічі менше, ніж 5% спиртового розчину. Йод розчиняємо у склянці молока або чаю, випиваємо одноразово", - наголосила ендокринолог.

Крилова пише, що при видаленій повністю щитовидній залозі йодну профілактику не проводять. При гіпотиреозі йод у лікувальних дозах не приймають: потрібно лише збільшити левотироксин на 50% на 7-10 днів. При гіпертиреозі йодна профілактика приймається протягом 3 днів.

Фото: Getty Images

Коли йод не є ефективним і які побічні ефекти можуть бути

Ендокринолог Лариса Чумак пише, що введення стабільного йоду більш ніж через 24 години після завершення вдихання або проковтування НЕ забезпечує жодного захисного впливу на поглинання радіоактивного йоду, оскільки період утримання радіойоду в щитовидній залозі продовжується після цього часу.

"От чому таблетки йоду не повинні прийматися після цього часу, а лише до", - пояснює лікар у Instagram.

Серед побічних ефектів, які можуть проявитися після прийому пігулок йоду, – висипання на шкірі, набряк у ділянці щитовидної залози, біль у горлі, кон'юнктивіт, набряк слинних залоз, лихоманка.

Нейтралізувати побічні ефекти можна за допомогою вітаміну С (2000-8000 мг), вітаміну В2 (100 мг 3 рази на день), вітаміну В3 (500 мг нікотинової кислоти), селену (200 мкг), магнію (300-600 мг), неочищеної морської солі (по 1/2 чайної ложки на склянку води 2 десь у день).

Важливо! Матеріал підготовлений на підставі останніх, науково перевірених та актуальних досліджень у сфері медицини. Матеріал, підготовлений журналістом «Апострофа», має виключно інформаційний характер і не є закликом до дії чи основою для встановлення медичного діагнозу. Всі рішення щодо здоров'я повинні бути обов'язково узгоджені з Вашим лікарем, закликаємо обов'язково звертатися до фахівців.

Версія для друку
Знайшли помилку - видiлiть та натиснiть Ctrl+Enter
Розділ: Здоров'я