RU  UA

Пʼятниця, 22 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Здоров'я

Як врятувати життя собі, близьким та випадковому перехожому: інструкція надання першої допомоги

Уміння надавати першу домедичну допомогу постраждалому є вкрай важливим, оскільки, коли рахунок йде на хвилини, втручання сторонньої людини може врятувати життя.

Про те, як слід діяти, коли хтось потребує порятунку, розповідає директор та інструктор "Курсів першої допомоги "САВ" Василь Кашуба, інформує "24 канал".

Слід зауважити, що саме медичну допомогу мають право надавати лише люди з медичною освітою, але це не відміняє надання першої допомоги до приїзду медиків.

Алгоритм надання першої допомоги

  1. Необхідно переконатися у власній безпеці.
  2. Після цього потрібно перевірити, чи притомна людина, для цього можна звернутися до неї, доторкнутися, якщо вона реагує – запитати, чи вона потребує допомоги.
  3. Якщо реакція відсутня, варто перевірити, чи людина жива: якщо вона дихає впродовж 10 секунд – вона жива; якщо ж вдихів-видихів менше, ніж два за цей час – їй потрібно надавати допомогу.
  4. Після цього необхідно викликати “Швидку”.

Якщо людина непритомна і не дихає потрібно робити серцево-легеневу реанімацію.

Як робити СЛР:

  • Починаємо робити натиски згори до низу основою долоні, приблизно посередині грудної клітки.
  • Руки потрібно взяти в замок – це дуже важливо і потрібно для того, щоб не травмувати людині ребра.
  • Натиски робимо глибиною 5 – 6 сантиметрів – приблизно третина грудної клітки в людини.
  • Ритм натисків має бути від 100 до 120 разів за хвилину, тобто досить швидко, тобто 2 рази в секунду.
  • І так натискаємо, доки не приїде швидка, або поки нам не принесуть дефібрилятор, або поки людина не оживе. Або ж поки місце є безпечним.

Якщо людина непритомна, але дихає її необхідно перевернути у стабільне бокове положення, аби вона не захлинулася слиною чи блювотою, а також, щоб язик не перекрив дихальні шляхи.

Простий спосіб перевернути постраждалого на бік:

  • Ближню руку непритомного потрібно підняти вгору, дальню руку покласти на щоку, шию і так притримувати її.
  • Зігнути ногу в коліні – це наш важіль, яким можна перевернути навіть дуже велику людину. Дитина може перевернути дорослого.
  • Таким чином ми натискаємо на важіль, перевертаємо людину.
  • Лікоть повинен бути на землі, коліно – теж.
  • Бажано, щоб нога була опорою, аби людина не завалилася на живіт.
  • Далі контролюємо дихання. Якщо людина перестала дихати – перевертаємо її назад і проводимо серцево-легеневу реанімацію.

Надання домедичої допомоги є дуже важливим, тому що, коли людина перестає дихати, у неї зупиняється серце і кровообіг – до мозку надходить недостатньо кисню. Чим раніше людина отримає допомогу, тим більше у неї шансів вижити. Незворотні зміни починаються уже через 4-5 хвилин, а "Швидка" зазвичай не в змозі приїхати протягом такого короткого часу.

Раніше ми писали алгоритм дій під час потрапляння в ДТП.

Важливо! Матеріал підготовлений на підставі останніх, науково перевірених та актуальних досліджень у сфері медицини. Матеріал, підготовлений журналістом «Апострофа», має виключно інформаційний характер і не є закликом до дії чи основою для встановлення медичного діагнозу. Всі рішення щодо здоров'я повинні бути обов'язково узгоджені з Вашим лікарем, закликаємо обов'язково звертатися до фахівців.

Версія для друку
Знайшли помилку - видiлiть та натиснiть Ctrl+Enter
Розділ: Здоров'я