Часте носіння взуття на високих підборах негативно позначається на здоров'ї стопи, загрожує плоскостопістю та появою "кісточки" на нозі. Ортопед-травматолог Ель Заммар розповів, чому виникають ці проблеми і якої висоти каблук не зможе зашкодити здоров'ю.
"Коли людина ходить, у неї рівномірно розподіляється навантаження на п'яту і на передній відділ стопи: десь 60 на 40% відповідно. Чим вище ми піднімаємо п'яту, тим більше йде навантаження на передній відділ: 90% навантаження йде на нього, і 10 % - на п'яту, - пояснив лікар у YouTube-програмі KAMINSKYI.- Коли все навантаження йде на передній відділ, зв'язки та м'язи можуть це якийсь час компенсувати. те, що називають кісточкою".
Спеціаліст говорить, що "кісточки" ростуть, тому що великий палець відхиляється в середину, у передньому відділі стопи формується кут, а через постійне тертя із взуттям відбувається запалення.
"Через хронічний запальний процес відкладаються кальцинати і формується "кісточка" на нозі. Це лише наслідок поперечної плоскостопості, - сказав Ель Заммар. - Лікування на ранніх етапах - це вправи, не носити величезні підбори, устілки ортопедичні, ортопедичне взуття. Оперативне втручання - лише у запущених стадіях, коли це супроводжується болем чи створює косметичний дефект”.
Лікар каже, що оптимальна висота підборів на взутті - до 5 см. Також ортопед попередив, що біль може зберігатися навіть після операції, якщо суглоби зношені. "Потрібно робити все, щоб поперечна плоскостопість не прогресувала", - радить він.
- Раніше хірург-онколог розповів, чи потрібно чистити печінку від шлаків та токсинів. Також лікар спростував міф про гепатопротектори.