RU  UA

Субота, 18 січня
  • НБУ:USD 42.05
  • НБУ:EUR 43.10
НБУ:USD  42.05
Здоров'я

Як діяти у разі удару росіян по АЕС

Якщо окупанти сильно пошкодять станцію ЗАЕС, то відбудеться викид радіоізотопів йоду, цезію, стронцію та інших радіонуклідів. Тоді українці мають ризик отримати як зовнішнє опромінення, так і внутрішнє. Аби зменшити негативний вплив радіоактивного йоду на щитоподібну залозу, треба прийняти одноразово калій йодид.

Про це повідомили у Міністерстві охорони здоров'я України.

Зовнішнє опромінення можна отримати від радіаційної хмари, що забруднює ґрунт, поверхні, їжу, воду, а також можуть потрапити на шкіру та одяг. При споживанні забруднених харчових продуктів виникає вже внутрішнє опромінення. Щоб не було захворювань, потрібно заблокувати щитоподібну залозу, тим самим перешкодити накопиченню в ній радіоізотопів йоду.

У Міністерстві зауважили, що приймати для профілактики калій йодиду варто лише після офіційного повідомлення місцевими органами виконавчої влади про загрозу викиду та необхідність проведення такої практики. Ефект буде при завчасному прийомі калію йодиду за не більше шести годин до надходження радіоактивної хмари. Ефект діє до шости годин після надходження хмари.

Фото: moz.gov.ua

"Не рекомендуємо прийом препарату через 24 годин після надходження хмари", - додали у повідомленні.

За даними МОЗ, держава закупила достатню кількість цього препарату, тому у разі потреби будуть діяти оперативно визначені пункти його видачі, найближчі до місця проживання громадян. Водночас заборонено залишати місце укриття до офіційних повідомлень місцевої влади, якщо аварія вже сталася.

Дози калію йодиду для різних вікових категорій людей:

  • діти до 1 місяця (немовлята й діти, які перебувають на грудному вигодовуванні) – 16 мг,
  • діти від 1 місяця до 3 років – 32 мг,
  • діти від 3 до 12 років – 62,5 мг,
  • підлітки від 13 до 18 років, дорослі до 40 років, вагітні та матері, які годують грудьми – 125 мг.
  • дорослим, яким більше 40 років калій йод не призначають.

Одноразове приймання цього препарату не позначається на здоров'ї людини, але якщо приймати його неодноразово, то є великий ризик зниження функції щитоподібної залози. Водночас у МОЗ зауважили, що заборонено використовувати спиртовий розчин йоду чи розчин Люголя, тому що це лише нашкодить.

Також у разі радіаційної аварії варто: перейти в укриття, щільно закрити вікна і двері, упакувати харчові продукти у закриті ємності, накопичити запас чистої води.

Нагадаємо, російські військові не перестають обстрілювати Запорізьку АЕС, намагаючись видати свої обстріли за атаки ЗСУ. Українським рятувальникам у Запорізькій області видали спецобладнання радіохімічного та біологічного захисту, готуються підрозділи цивільного захисту населення.

Важливо! Матеріал підготовлений на підставі останніх, науково перевірених та актуальних досліджень у сфері медицини. Матеріал, підготовлений журналістом «Апострофа», має виключно інформаційний характер і не є закликом до дії чи основою для встановлення медичного діагнозу. Всі рішення щодо здоров'я повинні бути обов'язково узгоджені з Вашим лікарем, закликаємо обов'язково звертатися до фахівців.

Версія для друку
Знайшли помилку - видiлiть та натиснiть Ctrl+Enter
Розділ: Здоров'я