Про небезпеку тромбозу чимало людей вперше дізналися під час пандемії COVID-19, коли порушення згортання крові стали знаходити у багатьох. Однак утворення тромбів відбувається навіть без участі коронавірусу. Кардіологиня та медична блогерка Кіра Пісаревська пояснила, чому утворюються тромби та як лікувати діагностований тромбоз.
У своєму Instagram лікарка написала, що при розриві судини активується система згортання крові: спазм судини зменшує крововтрату, тромбоцити активуються і поспішають склеїти судину, після чого фактори згортання крові завершують "ремонт". На цьому етапі утворюється надійний тромб, який відновлює цілісність судини.
Утворення та відрив тромбу при тромбозі глибоких вен
"Тромб, що утворився, може бути дуже великим і повністю перекрити судину, порушити кровообіг (як це відбувається при інсульті або інфаркті), - пише доктор Писаревська. - Тому коли тромб виконав своє завдання, його потрібно розчинити".
Кардіолог розповіла, що на кожному етапі утворення тромбів призначаються свої ліки.
"Утворення тромбу складається з трьох компонентів: агрегація тромбоцитів (склеювання тромбоцитів у тромб), коагуляція (міцні нитки фібрину надійно фіксують тромб), розчинення тромба (фібриноліз). Отже, є три види препаратів, які впливають на тромб, - пише лікарка. - Антиагреганти (аспірин, клопідогрел, тикагрелор, прасугрель); антикоагулянти (еноксапарин, ксарелто, прадакса, еліквіс, варфарин); фібринолітики (стрептокіназа, актиліз, металіз)".
Лікування тромбозу залежатиме від того, де знаходиться тромб.
"На тромб, який знаходиться у венах, можуть вплинути антикоагулянти та фібринолітики (вводяться місцево до судини за певних станів). Антиагреганти (аспірин, клопідогрел) тут взагалі не діють", - попередила кардіолог.
Переглянути цей допис до Instagram
- Читайте також, як надати першу допомогу при кровотечі. Своїми порадами поділився ортопед-травматолог Валерій Ославський.