Попередні дані свідчать, що бустерна вакцина Covid, розроблена для боротьби з кількома варіантами, показала багатообіцяючі результати.
Про це повідомило видання Daily Mail.
Результати першого етапу дослідження показали, що вакцина, зроблена каліфорнійською біотехнологічною фірмою Gritstone, викликала високий рівень антитіл, що нейтралізують інфекцію.
Білки допомагають організму боротися з вірусом, не даючи йому інфікувати клітини та утримуючи його.
Імунна відповідь була подібна до вже схвалених вакцин мРНК, створених компаніями Pfizer і Moderna. Проте команда виявила, що у добровольців рівень антитіл був у 10 разів нижчий.
Дані також показали, що вакцина, що отримала наукову назву GRT-R910, також безпечна і добре переноситься.
Спочатку укол був випробуваний на 10 людях, але дослідники хочуть розширити дослідження, включивши до нього 120 людей старше 60 років, які мають гарне здоров'я та раніше отримали дві дози вакцини Oxford/AstraZeneca.
Універсальна вакцина проти Covid є бажаним "Святим Граалем" у фармацевтичній промисловості, і кілька кандидатів на це звання вже перебувають у розробці.
Вакцина Gritstone - це мРНК вакцина від Covid, що самопосилюється, та яка націлена як на спайкові, так і на не-спайкові білки вірусу.
Експериментальна вакцина також викликала широкі Т-клітинні відповіді, які за словами вірусологів забезпечують більш тривалий захист, ніж антитіла, які згодом можуть зникнути.
У той час як антитіла зв'язуються з чужорідними загарбниками в організмі і повідомляють імунну систему, що вона повинна діяти, Т-клітини є типом білих кров'яних тілець, які простежують і знищують інфіковані клітини в організмі.
Доступні в даний час вакцини проти Covid розроблені спеціально для націлювання на спайковий білок вірусу, а це означає, що варіанти, які мають мутації в цій галузі, можуть уникнути захисту, що забезпечується щепленням.
Професор Ендрю Устяновскі з Манчестерського університету і головний дослідник сказав: "Стає все більш очевидним, що зосередження уваги на Т-клітинному імунітет є важливим способом створення надійного та стійкого імунітету, який може запобігти майбутнім Sars-CoV-2 варіантам, що викликають тяжку хворобу, госпіталізацію та смерть”.
А доктор Пітер Інгліш, консультант по боротьбі з інфекційними захворюваннями на пенсії, також назвав результати обнадійливими, але додав, що ще довгий шлях.
"Це, звісно, дуже маленький попередній процес. Він використав тільки людей, які були вакциновані, щоб вивчити антитіла та клітинні імунні відповіді на вакцину: він не використовує реальні дані про ймовірність того, що вони будуть інфіковані та заразні або захворіють після контакту з вірусом".
Результати все ще не пройшли експертної оцінки.
"Є багато перешкод перед тим, як така вакцина може бути введена для широкого використання. Однак це дуже обнадіює", - додав інфекціоніст.
Раніше ми повідомляли, що в Україні дозволили введення бустерної дози вакцини від COVID-19.