У людей, які перехворіли на коронавірус і після цього вакцинувалися проти Covid-19, виникає так званий гібридний імунітет, який ефективніше справляється з новими штамами вірусу.
Такого висновку дійшли вчені з Лабораторії виявлення моноклональних антитіл і Університетського госпіталю Сьєна в Італії за результатами дослідження, повідомляє Nature.
Фахівці проаналізували рівень В-клітин пам'яті (В-лімфоцитів) у людей, які вакцинувалися після того, як перехворіли на COVID-19, і тих, які зробили щеплення, але не хворіли. У першій групі відсоток нейтралізуючих моноклональних антитіл був вищим, ніж у другій, в тому числі і для штаму "Дельта".
Дослідники вивчили різноманітні мутації в спайковому білку коронавірусу, які циркулюють зараз або можуть з'явитися в майбутньому. Антитіла, які виникли в результаті хвороби або вакцинації, не можуть впоратися з усіма ними.
У той же час "суперіммунітет" тих, хто перехворів на COVID-19 за кілька місяців перед вакцинацією, забезпечував надійний захист. Більш того, їх антитіла блокували і інші види коронавірусів.
"Ми побачили, що рівень антитіл досягають астрономічних висот, значно перевищують рівні антитіл тільки від двох доз вакцини", - зазначив імунолог Ріші Гоель з Пенсільванського університету.
Як повідомляв "Апостроф", глава МОЗ Віктор Ляшко припустив, що коронавірус може залишитися назавжди, проте з ним можна навчитися жити.