В Україні продовжують поширюватися міфи про вакцинацію – одні говорять про чіпи та 5G, інші вважають, що вакцинація знищить людство. До яких наслідків можуть призвести ці міфи, чи можна переконати антивакцинатора і як вакцина рятує життя - в ефірі Апостроф Live на Апостроф TV розповів доктор медичних наук, професор, завідувач Кафедри дитячих інфекційних хвороб Національного медичного університету імені О. Богомольця СЕРГІЙ КРАМАРЄВ.
— Давайте поговоримо про міфи навколо вакцинації. Чи часто ви стикалися з людьми, які у них вірять, та чи вдавалося переконати їх у зворотному?
— За моїми спостереженнями, серед антивакцинаторів є різні люди. Перші — так звані "ідейні антивакцинатори", які впевнені, що вакцинація не потрібна і може нашкодити. Таких людей зовсім небагато.
Друга категорія — люди, які хочуть на цьому заробити, наприклад, гомеопати. Вони кажуть, що вакцинація не потрібна і її можна замінити гомеопатичними препаратами, які ж самі і продають.
Найбільше антивакцинаторів — це люди, які до кінця не зрозуміли важливість і необхідність вакцинації. З цими людьми має працювати держава й медицина. Тобто переконувати їх у необхідності вакцинації, наводити приклади, що там, де немає вакцинації, може бути біда, або навіть смерть.
— На що впливає розповсюдження міфів про вакцинацію?
— Це може вплинути на зниження рівня охоплення вакцинацією не лише від коронавірусу, а й від обов’язкових профілактичних щеплень.
Я багато років працюю інфекціоністом і пам’ятаю спалах дифтерії в нашій країні у 1992–1996 роках. Тоді також у пресі була масова агітація проти вакцинації, і люди почали боятися та відмовлятися від щеплень. Це призвело до значного зниження охоплення вакцинацією проти дифтерії і спалаху цієї інфекції. У той час в Україні захворіло близько 20 тисяч людей і близько тисячі загинуло.
Я пам’ятаю, у нашій дитячій інфекційній лікарні цілі відділення були заповнені дітьми з тяжкими формами дифтерії. Тому вакцинація рятує життя.
— Вже 600 тисяч українців не прийшли на другу дозу вакцинації від коронавірусу. Чому це сталося?
— Причин може бути багато. Може вирішили, що один раз зробили й більше не треба. Є люди, які вже перехворіли, а сьогодні в пресі Європи пишуть, що після перенесеного ковіду можна робити одне щеплення. Й от певна кількість людей так і вважають. І, дійсно, у деяких країнах роблять лиш одне щеплення, якщо людина перехворіла.
А деякі люди просто злякалися, бо була якась реакція, висока температура чи слабкість. Тому бояться йти на другу дозу, бо вважають, що ще гірше може бути.
— Що ви думаєте про сам процес організації вакцинації? Що робити людям, у яких є протипоказання до вакцинації? Або тим, хто перехворів і має високий рівень антитіл?
— Протипоказань дуже мало, відповідно, і дуже мало людей, які мають абсолютні протипоказання проти вакцинації. Сам список можна знайти навіть в інтернеті.
Щодо рівня антитіл, вважається, що його визначення немає ніякого значення для проведення вакцинації. Є люди, які хворіють із високим рівнем антитіл, і які не хворіють взагалі за відсутності цих антитіл. Тому в більшості країн вважається, що перед вакцинацією не потрібно визначати рівень антитіл - це немає жодного значення.