Календарна осінь вже настала, а це значить, що разом з першими заморозками, дощами і вогким вітром, в країну прийдуть і інфекційні захворювання, які передаються повітряно-крапельним шляхом, зокрема, найпоширеніший з них - вірус грипу. І готуватися до грипу українцям необхідно вже зараз, адже за даними Центру громадського здоров'я, саме на екваторі вересня в країні починається циркуляція цього вірусу. Що треба знати про епідемсезон грипу 2021-2022, які штами до нас прийдуть і як поведе себе інфекція на тлі пандемії коронавірусу - дізнавався "Апостроф".
Які штами чекати?
За словами завідуючої відділом респіраторних та інших вірусних інфекцій Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Громашевського Алли Мироненко, точно передбачити циркуляцію конкретних штамів грипу в епідсезоні 2021-2022 досить складно.
"Адже в минулому сезоні не було циркуляції вірусу грипу в Україні, тому зараз складно сказати, що буде в сезоні 2021-2022", - зазначає Мироненко, коментуючи ситуацію "Апострофу".
Проте за прогнозами вчених, в цьому епідсезоні на території країни можуть панувати три штами грипу.
"Не виключено, що штам B/Washington в цьому році візьме участь в епідемічному процесі, тому що його було багато в Китаї. Крім того, зараз дуже поширений в Індії штам H1N1. І можна говорити про штам H3N2, який, як правило, частіше інших викликає епідемії. Вони можуть бути присутніми тіією чи іншою мірою", - говорить Алла Мироненко.
Чим небезпечні ці штами?
Найпоширеніше ускладнення при грипі - пневмонія.
"Іноді пневмонія може привести до смерті хворого за 4-5 днів", - зазначають в Центрі громадського здоров'я.
Крім того, грип небезпечний і розвитком серцевої недостатності.
"Дивлячись на хворого, складно сказати, що один штам викликає одні ускладнення, а інший інші, - пояснює Алла Мироненко. - Якщо, наприклад, приходить H1N1, то хворіє молодший контингент населення, а H3N2 вражає більше літніх людей. Хворіють, звичайно, всі, і діти хворіють, але помирають від ускладнень більше літні люди. Що стосується штаму B/Washington, то при грипі пневмонія в принципі є найпоширенішим ускладненням, але при цьому штамі ще часто можливі отити".
Коли буде пік захворюваності?
Традиційно пік захворюваності на грип припадає на кінець січня - початок лютого і вже до березня хвиля йде на спад. Однак пандемія коронавірусу може скоригувати ці терміни, адже якщо країна піде на жорсткий карантин у зв'язку з COVID-19, то і піків з грипу не буде. Як ув минулому епідсезоні.
"Все залежатиме від того, чи будуть міграційні потоки, чи будуть працювати школи, дитячі садки", - додає Алла Мироненко.
Втім, за словами епідеміолога Катерини Сояк, ту обставину, що протягом минулого епідсезону грип не фіксувався, не означає, що його не було в реальності.
"Це сталося суто статистично. Пацієнти з грипом все одно нікуди не поділися і у багатьох було тяжкий перебіг грипу, що закінчувався пневмонією і госпіталізацією. Але в плані статистики це було змазано. Грипозні пацієнти в будь-якому разі були і діагнози ці ставилися. Але виникали складнощі діагностики: лікарям необхідно було диференціювати діагноз і робити ще й тести на грип. На початку пандемії це відбувалося: у нас в протоколах було тестування на грип, щоб виключити грип, а потім підтвердити ковід, але в подальшому цього не робили і фігурував лише ковід. Але й нековідних пневмоній була достатня кількість", - говорить "Апострофу" Сояк.
Чи можна поєднувати вакцини від грипу і ковіду?
Обов'язкової вакцинації від грипу в Україні немає. Більш того, немає і безкоштовної вакцинації. Та й особливою популярністю серед українців протигрипозні щеплення, на жаль, не користуються. Так, за весь минулий епідсезон (з вересня по травень) від грипу вакцинувалися 196 тисяч чоловік, в той час як зараз щодня від коронавірусу вакцинується понад 100 тисяч осіб. Проте очевидно, що люди, які бажають захистити себе одночасно від грипу та ковіду в Україні, будуть. І як в такому разі розвести в часі ці щеплення і чи варто це взагалі робити?
Як пояснив "Апострофу" глава Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики Федір Лапій, на сьогоднішній день в Україні існує рекомендація розводити в часі щеплення від грипу і коронавірусу.
"Вакцини проти COVID-19 з'явилися в кінці 2020 року - початку 2021 року. Тоді багато країн ухвалили рішення одночасно не вводити вакцини проти COVID-19 з іншими вакцинами. Як правило, розмежування становило 14 днів до і 14 днів після вакцини проти COVID-19. Це було зроблено з урахуванням того, що це нові вакцини і потрібно було мати більше достовірної інформації, в якому відсотку випадків вакцина проти COVID-19 причетна, наприклад, до підвищення температури, поганого самопочуття. Адже вакцина проти грипу також може бути причетна до таких реакцій. Але в міру того, як накопичувалася інформація про введення вакцин проти COVID-19 разом з іншими вакцинами, багато країн почали скорочувати інтервали до 7 днів до і 7 днів після. І, на сьогоднішній день, наприклад, США вже прибрали ці інтервали. В США рекомендовано одночасно вводити вакцини проти COVID-19 і грипу, - говорить Лапій. - в Україні ці рекомендації востаннє переглядалися в кінці весни 2021 року і тоді була узгоджена позиція 14 днів до і після. Найближчим часом відбудеться засідання Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики, на якому буде винесено питання скорочення або перегляду інтервалів".
У той же час Катерина Сояк додає, що важливі не стільки терміни, скільки індивідуальне самопочуття.
"Будь-які вакцини ніяк не перетинаються одна з одною. Тому просто потрібно дивитися на наявність симптомів ГРВІ в день вакцинації і особистих протипоказань, якщо вони у людини є. В цілому, можна вакцинуватися навіть в один день", - зазначає епідеміолог.
Чи захистить вакцина від коронавірусу ще й від грипу?
У мережі можна зустріти чимало інформації про те, що вакцина від ковіду нібито може бути "універсальною" і здатна формувати перехресний імунітет проти інших інфекційних захворювань.
Втім, за словами експертів, все це не більше ніж міфи.
"В умовах пандемії багато людей почали дотримуватися соціальної дистанції, розмежовувати свої контакти, носити маски, мити руки і це може викликати неправильні висновки про те, що вакцинація проти COVID-19 або навіть сам COVID-19 захищає проти грипу. Але тут слід згадати весну 2020 року, коли закінчився сезон грипу та почалася пандемія COVID-19. Вже тоді з'явилася інформація, що одночасно хворіти на грип та COVID-19 можливо. Це, так звана, коінфекція. і при цьому шанси на смертність при такій коінфекції збільшуються", - запевняє Федір Лапій.
"Немає жодної доказової бази, що одна вакцина рятує від інших інфекцій. Можливо імунітет формується і підлаштовується, але це тільки припущення і жодного доказового підкріплення немає", - додає Катерина Сояк.
А якщо навпаки? Чи захищає вакцина від грипу проти коронавірусу? За словами вчених, у зворотний бік це теж не працює.
"Це зовсім різні антитіла, різні віруси, відповідно вакцина від грипу ніяк не впливає, адже це не пов'язані речі", - резюмує Алла Мироненко.